COVID-19 hayatınızı değiştirse de karşılaştığınız yeni duygulara da alan açabilirsiniz.

Bir gün bunları yaşayacağımı hiç düşünmediğim günlerden bir diğerini daha yaşıyorum. Kaygı günlük hayatımızın doğal bir parçası oldu. Hep beraber onunla yaşamayı öğreniyoruz. Bir ay önce yaptığımız planlar, projeler, koyduğumuz hedefler, konuştuğumuz konular değişti. Sınırların bizi birbirimizden ayırmadığı bir dünyada, insanlığımızın en temelinde buluştuk. Her birimiz kim olduğumuzu ve hayatta bizim için neyin önemli olduğunu yeniden düşündüğümüz zamanlardan geçiyoruz. Kendini bu gezegenin bir parçası olarak hisseden herkes bir diğerinin acısını, endişesini kalbinde taşıyor ve sorumluluk alıyor. Belki de hiçbir zaman evlerimizde ayrı ayrı geçirdiğimiz bu zamanlar kadar birbirimize bağlanmamıştık. Belki de hiçbir zaman en uzaktakinin acısını bu kadar içimizde hissetmemiştik. Belki de ilk defa “başkası” yok, hepimiz “biz” olmayı hatırlıyoruz.

Dünya durmadan büyüyen bir evdi içinde küçüldüğümüz, şimdi tüm dünyayı sığdıracak kadar büyüyor içimiz. Ve ağır ağır birbirine hizalanıyor kalplerimiz.

Created with Sketch.

Kendini bu gezegenin bir parçası olarak hisseden herkes bir diğerinin acısını, endişesini kalbinde taşıyor ve sorumluluk alıyor.

“ copyCreated with Sketch.

Her gün telefonlarımıza gelen mesajlar, tekrar tekrar kontrol ettiğimiz haberler, birbirimizi motive etmek için yaptığımız paylaşımlar, kendimizi dinginleştirmek için yaptığımız egzersizler…

Aynı gün içinde kaç farklı duygu yaşıyorsunuz? Hatta belki aynı dakika içinde… Hâlâ gülüyoruz, ağlıyoruz, korkuyoruz, umutlanıyoruz, yorgun hissediyoruz, bunalıyoruz… Uykusuzlukla hayaller iç içe geçiyor. Hem uzanmak hem itmek istiyoruz. Hepsine alan açın. Ve size neler anlattığını dinleyin. Onların farkında olun. Hâlâ her biri kıymetli bizim için. Çünkü yasımızı da neşemizi de, ellerimiz kalplerimizde yaşıyoruz.

 

Mart 2020, Psychologies Dergisi

Don't miss out!
Haftalık yazılardan haberdar ol!

Güncel makale, etkinlik ve haberleri kaçırma.

Invalid email address

denizcakmakkaya

Saint-Benoit Fransız Lisesi mezunu olan Deniz Çakmakkaya, lisans derecelerini Yıldız Teknik Üniversitesi Fransızca Mütercim Tercümanlık ve Haliç Üniversitesi Psikoloji bölümlerinden aldı. Anadolu Üniversitesi’nde Marka İletişimi bölümünü tamamladı. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde uygulamalı psikoloji yüksek lisansını bitirdi. Sanat terapisi, evlilik terapisi, cinsel terapi, şema terapi, bilişsel davranışçı terapi ve ekoterapi eğitimlerini tamamladı. U.C. Berkeley ve SciencePo üniversitelerinden proje yönetimi ve toplumsal cinsiyet eşitliği alanlarında sertifikalar aldı. Yetişkin psikoterapisti ve Ekopsikoloji Türkiye’nin kurucu ortağı. 2012-2017 arasında Psikeart dergisinde eğitim ve proje koordinatörlüğü yaptı. 2017 itibarıyla Psychologies Türkiye Dergisi Kurucu Genel Yayın Yönetmeni. Avrupa Birliği (EU), Akdeniz Birliği (Ufm) ve Fransız Dışişleri Bakanlığı’nın ortak projesi olan WoMED çerçevesinde, 2019 yılında Türkiye’den “Geleceğin Kadını” seçildi ve 10 ülkede bu unvanı alan 63 genç ve başarılı kadından biri oldu. Avrupa Birliği ve Akdeniz Birliği projelerinde değişim aktörü olarak aktif rol alıyor. Derneklerle ve bireysel olarak toplumsal cinsiyet eşitliği, sürdürülebilir gelecek projeleri, çocuk hakları gibi farklı alanlarda çalışıyor.