1. Bölüm: Medyada toplumsal cinsiyet eşitliğiyle ilgili ne görüyoruz, ne görmüyoruz?

Tarih: 28 Şubat 2021 Saat: 20.00

“Bir de Buradan Bak!” webinar serisinin birinci bölümde, iletişim uzmanı ve Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği Medya Çalışmaları Koordinatörü Şehlem Kaçar’la beraber medyayı mercek altına alacağız.


Cinsiyete dayalı ayrımcılık, kavramsal olarak her iki cinse gönderme yapsa da kadınların başta insan hakları olmak üzere tüm hak ve fırsatlardan erkeklerle eşit oranda yararlanamamasına işaret ediyor. Ayrımcılığın ve şiddetin kaynağında erkek egemen sistemin ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin olduğunu söyleyebiliriz. Toplumsal cinsiyet eşitsizliğini üreten ve şiddeti besleyen başlıca sistemlerden birisi de medya.

İletişim çağında kitle iletişim araçlarındaki temsiller, özellikle çocuklar, gençler ve aynı zamanda yetişkinler için örnek teşkil ediyor. Bu nedenle toplumsal cinsiyet eşitliği temelli medya okur yazarlığının gelişmesini önemsiyoruz.

Don't miss out!
Haftalık yazılardan haberdar ol!

Güncel makale, etkinlik ve haberleri kaçırma.

Invalid email address

denizcakmakkaya

Saint-Benoit Fransız Lisesi mezunu olan Deniz Çakmakkaya, lisans derecelerini Yıldız Teknik Üniversitesi Fransızca Mütercim Tercümanlık ve Haliç Üniversitesi Psikoloji bölümlerinden aldı. Anadolu Üniversitesi’nde Marka İletişimi bölümünü tamamladı. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde uygulamalı psikoloji yüksek lisansını bitirdi. Sanat terapisi, evlilik terapisi, cinsel terapi, şema terapi, bilişsel davranışçı terapi ve ekoterapi eğitimlerini tamamladı. U.C. Berkeley ve SciencePo üniversitelerinden proje yönetimi ve toplumsal cinsiyet eşitliği alanlarında sertifikalar aldı. Yetişkin psikoterapisti ve Ekopsikoloji Türkiye’nin kurucu ortağı. 2012-2017 arasında Psikeart dergisinde eğitim ve proje koordinatörlüğü yaptı. 2017 itibarıyla Psychologies Türkiye Dergisi Kurucu Genel Yayın Yönetmeni. Avrupa Birliği (EU), Akdeniz Birliği (Ufm) ve Fransız Dışişleri Bakanlığı’nın ortak projesi olan WoMED çerçevesinde, 2019 yılında Türkiye’den “Geleceğin Kadını” seçildi ve 10 ülkede bu unvanı alan 63 genç ve başarılı kadından biri oldu. Avrupa Birliği ve Akdeniz Birliği projelerinde değişim aktörü olarak aktif rol alıyor. Derneklerle ve bireysel olarak toplumsal cinsiyet eşitliği, sürdürülebilir gelecek projeleri, çocuk hakları gibi farklı alanlarda çalışıyor.